Perinnän Intrum Web -verkkopalvelussa häiriö 

Perinnän Intrum Web -verkkopalveluun kirjautumisessa ja palvelun käytössä on häiriöitä. Korjaamme tilannetta parhaillaan. Pahoittelemme häiriön aiheuttamaa haittaa. 

Maksuviivetutkimus Q3/2021

Maksuviivetutkimus Q3/2021

Yritysten maksuviiveet ovat edelleen laskussa valtaosalla toimialoista sekä maakunnista.

Yritysten maksuviiveet edelleen laskussa

Yritysten maksuviiveet ovat edelleen laskussa valtaosalla toimialoista sekä maakunnista. Maksuviiveellisten yritysten suhteellinen osuus on laskenut 3,99 % prosentilla vuodentakaiseen verrattuna.

Eroja maakuntien välillä

Vähäistä maksuviiveiden kasvua on havaittavissa Keski-Suomessa, Pohjois-Pohjanmaalla, Kanta-Hämeessä, Kymenlaaksossa ja Varsinais-Suomessa. Näissä maakunnissa koronatilanne on ollut maltillinen ja rajoituksia on voitu purkaa ilman merkittäviä takapakkeja.

Tietyillä toimialoilla maksuviiveet hivenen kasvussa

Toimialoja tarkasteltaessa maksuviiveet ovat hivenen nousussa mm. rakentamisen, kuljetuksen ja varastoinnin ja viihteen sekä virkistyksen toimialoilla.


Lataa Maksuviivetutkimus Q3/2021